Légtömörség – mit érdemes tudni róla?

László Ádám
2023-07-14

Gyermelyi házunkat nem passzív háznak építettük, „csupán csak” általunk képzett kivitelező partnerünkkel együtt kiemelten figyeltünk a gyártásra és az összeszerelésre is. Az eredmény egy passzívház értéket produkáló légtömörség lett. Ennek apropóján mesélünk kicsit a légtömörség-vizsgálatról!

A szakmai részek előtt… ☝

Nagyon fontos megemlítenünk, hogy az ADAM-HOUSE nem használ párazáró fóliát sem a falakon, sem a mennyezeten!

Itt az OSB4, a pontos gyártás és kivitelezés eredménye a kiváló légtömörség! ☝

Ahogy a videón és a képeken is láthatjátok, csak a panelek illesztései vannak ragasztva a falakon és mennyezeten.

Tehát nem egy műanyag nejlonzsákot fújtunk fel, hogy de szuperül működik a ház. Elég nagy baj lenne, ha párazáró fóliával ezt egy gyártó nem tudná megugrani. 🙂

Tehát nálunk ez fólia és egyéb segédeszközök nélkül is tökéletes, ahogy az alábbi jegyzőkönyv is mutatja. ✅

És akkor egy kis szakmai rész következzen!

Beszéljünk a már sok videónkban emlegetett légtömörségről!

A passzív és alacsony energiájú házaknál gyakran emlegetett követelmény a megfelelő légzárás. A légtömörség biztosításával a hőáramlásból eredő hőveszteségek a jó kivitelezés során kiküszöbölhetőek, illetve minimálisra csökkenthetőek.

Egy átlagos magyarországi házból óránként a térfogata többszörösének megfelelő levegő is elszökik. A passzívházaknál ez nem lehet több, mint a térfogat 60%-a

Mi is az a légtömörség és miért is van jelentősége? 🤔

A légtömörség mérés a Blower-Door teszten alapszik.

A Blower-Door a jól szigetelt épületek egyik legfontosabb épületdiagnosztikai vizsgálata. A légtömörség próbát elsősorban passzívházaknál használják, de minden olyan épületnél érdemes elvégezni, ahol fontos, hogy minél kevesebb energiával legyen fenntartható!

Hogy néz ki ez a gyakorlatban?

Egy külső – általában bejárati ajtóba – nyílászáróba, fóliákkal ideiglenesen egy légfúvót építenek be, amely segítségével az egész házat vákuum vagy túlnyomás alá helyezik. Az így kialakuló külső és belső tér közötti nyomáskülönbség miatt a tömítetlen réseken áramlani kezd a levegő. Ezt az áramló levegőmennyiséget mérik és így határozható meg az esetleges szivárgás. A légtömörségi teszt eredménye egy légcsereszámot ad, ez a szám pedig (n50) megmutatja, hogy 50 Pa nyomáskülönbség mellett mérve hányszor cserélődik ki a levegő 1 óra alatt. Az átlagos épületeknél n50<3,0 1/h, alacsony energiájú házaknál n50<1,5 1/h, passzívházaknál n50<= 0,6 1/h értéket kell elérni a légtömörségi mérésnél.

Tehát ez a mérés azt mutatja meg, hogy mennyi levegő távozik a lezárt épületből óránként. Ez SIP házaknál elsősorban a gyártáson, majd pedig a kivitelezésen múlik, vagyis hogy mennyire pontos a tömítés a különböző csatlakozásoknál és réseknél, elsősorban a SIP panelek illesztéseinél, az ablakoknál és az ajtóknál beépítés után.

A kivitelezés ereje

Mi történik, ha egy általunk képzett kivitelező a „megszokott” módon végzi a munkáját és szereli össze a SIP házat?

Pontosan az, ami történt Gyermelyen is! Egy kiváló légtömörségi eredmény születik, bármilyen költségesebb anyagi ráfordítás nélkül!☝

A mérési jegyzőkönyvben vastagon kiemelve az alábbi szöveg olvasható:

Az épület a jelenlegi állapotában a 0,595 1/h értékkel kielégíti

passzívházakra megadott légtömörségi követelményértéket. ✅

Szóval ha kiváló légtömörség, akkor ADAM-HOUSE! 😎

Vedd fel velünk a kapcsolatot

hogy neked is segíthessünk az álomotthonod megtervezésében, illetve a pontos precíz kivitelezésben! Töltsd ki az alábbi űrlapot és már küldjük is neked a tájékoztatót az árakkal és felszereltségi listával! Adataidat más célra nem használjuk fel.

Egy e-mail címmel csak egyszer lehetséges a regisztráció, ha elsőre nem működik, próbáld másik e-mail megadásával!
partnereink

“A jövő otthona innovatív, elegáns, kényelmes, okos technológiákkal átszőtt és felhasználóbarát.”

Adakezelési Tájékoztató
GYIK

Elérhetőségeink

info@adamhouse.hu
+36 37 527 698

Paczolay Ákos, műszaki vezető
+36 20 770 8745
akos@adamhouse.hu

Kövess minket:

© 2024 AdamHouse