A polisztirol környezetbarát szigetelőanyag?
2015-ben a polisztirol hőszigetelést először az ECO (Építőanyagok Környezetvédelmi Szervezete) minősítette kiemelkedően környezetbarát szigetelőanyagnak. A szervezet a gyártástól az újrahasznosításig terjedő teljes életciklust vizsgálta.
20 18-ban a svájci Büro für Umweltchemie összehasonlító vizsgálatokat végzett fehér és szürke EPS-sel, kőzet- és üveggyapottal, üveghabbal, PUR/PIR anyaggal, XPS-sel és néhány alkalmazási területen természetes anyagokkal kivitelezett hőszigeteléseken.
Nem meglepő módon az EPS alapú rendszerek vizsgáztak a legjobban.
A hőszigetelő anyagokat vizsgált a kutatás, mely magában foglalja a gyártást, a szállítást, a tárolást, a felhasználást, valamint az újrahasznosítást is. Mindegyik felhasználási pont valamilyen mértékben környezetszennyező, de ez elmondható az összes építőanyagról. Az összesített szempontrendszer szerint az építőiparban használt más hőszigetelő anyagokkal összevetve a grafit adalékos polisztirolhab még természetes alapanyagú hőszigeteléseket is maga mögé utasított a környezet kímélését vizsgáló megmérettetésben, mely megdöbbentő eredmény, hiszen a sok marketing maszlagban előszeretettel vissza-vissza köszön a természetes alapanyagok használata.
Egyetlen liter kőolajból készített EPS (polisztirol) hőszigetelés 200 liter fűtésre felhasznált földgázt, vagy kőolajat takarít meg azáltal, hogy kiemelkedő teljesítménnyel szigeteli házainkat. A polisztirol gyártás minimális környezetszennyezéssel jár, maga a hab polimerek habosításával készül, melyhez gőzt használnak fel a gyárakban, az elkészített polisztirol golyókban levegő van, ezeket szintén gőzzel formázzák tömbökké. A gyártásnál 1% a hulladék, melyet ott nyomban újra lehet hasznosítani. Egy 1 m3-es (1x1x1 méteres) polisztirol tömb a nyomószilárdságától függően, hogy az padlóban, falban, födémben helyezik majd el 12-30 kg között van, ez súly képviseli a polisztirolt, a többi cca. 98% térfogatot a levegő tölti ki és mint tudjuk az az egyik legjobb hőszigetelés. Mivel a polisztirol nagyon könnyű, ezért a szállítás, rakodás is kisebb mennyiségű szennyezést jelent a környezetre.
Tehát a polisztirol legfőbb jó tulajdonsága, hogy nagyon jó hőszigetelő mely tulajdonságát az éltető levegő biztosítja.
Amikor több évtized után a házat felújítják, vagy elbontják, a polisztirol szigetelésből újra polisztirolt tudnak gyártani, azaz 100%-ban újrahasznosítható.
Bár a gyártók folyamatosan vizsgálják az ÉMI szentendrei laboratóriumában az expandált polisztirolhab hőszigetelő rendszerek tűzvédelmi tulajdonságait, a MEPS saját vizsgálatot is lebonyolított. A tesztre azért volt szükség, mert a január elsejétől életbe lép az új épületenergetikai szabályozás, és már csak közel nulla energiaigényű középületeket lehet átadni. A fokozott hőszigetelési igény miatt vastagabb és hatékonyabb hőszigetelésre lesz szükségünk. A kérdés tehát az, hogy ezek is ugyanolyan biztonságosak-e, mint az energiát pazarló régebbi épületek? Ezért a kísérlet során 30 cm vastag grafit adalékos EPS került a falra. A vizsgálati tűzhatást az előírás szerinti légszáraz, 650 kg tömegű fenyőfa máglya elégetése adta, a gyors gyújtást 10 kg dízelolaj biztosította. A háromnegyed órás vizsgálat során a hőszigetelő rendszerek a várakozásnak megfelelően jól vizsgáztak, és elérték a maximális, 45 perces határértéket. A nagy vastagságú, hatékony EPS hőszigetelések tehát ugyanolyan biztonságosak, mint a régi megoldások.
Tehát a polisztirol legfőbb jó tulajdonsága, hogy nagyon jó hőszigetelő mely tulajdonságát az éltető levegő biztosítja.
Amikor több évtized után a házat felújítják, vagy elbontják, a polisztirol szigetelésből újra polisztirolt tudnak gyártani, azaz 100%-ban újrahasznosítható.
A polisztirolt ledarálás után könnyűbeton alapanyagként hasznosíthatjuk legegyszerűbben újra, de polimerizációval szét tudják bontani alkotóelemeire és újra polisztirolt tudnak abból előállítani. Ez csak nagyon kevés hőszigetelő anyagról mondható el. Képzeljük el a cellulózt, vagy a fagyapotot, ott csak az elégetés lehet az újrahasznosítás, ahol hőt nyerhetünk vele és némi károsanyag- kibocsátást.
Nagyon fontos, hogy a polisztirol nem veszélyes anyag, de tilos a szemétbe dobni, helyette a hulladékudvarokban kell elhelyezni azt, ahol a környezet károsítása nélkül 100%-ban újrahasznosítják.
A lakások és családi házak külső hőszigetelése használt polisztirol nem azonos a háztartásban, vagy a csomagolóiparban használt polisztirol anyagokkal. Míg egy számítógép, vagy mosógép dobozában a polisztirol ütés – és rezgéscsillapító funkciót szolgál, addig egy családi ház külső falain, padlójában, födémszerkezetében a legfőbb cél a hőszigetelés, valamint a habszigetelés, de nagyon fontos az is, hogy a polisztirol szigetelés a lakótér szigetelése mellett tűzálló is legyen, ezért égésgátló anyag is szerepel a receptúrában.
Az EPS anyag nem okoz allergiát, nincs kipárolgása, hiszen a polisztirol golyók egymáshoz ragasztása gőzöléssel és nem ragasztással történik.
Az EPS élettartama pont annyi lesz, mint a felépített családi ház életciklusa, mert akár 100 év felett sem veszít a szigetelő képességéből.
2021. január elsejétől már csak olyan épületek kaphatnak használatba vételi engedélyt, melyek megfelelnek a közel nulla energiafelhasználás kívánalmainak. Gondoljunk bele, hogy ha az összes családi ház és lakás közel nulla energiával működne, akkor akár 50%-kal is csökkenhetne a károsanyag- kibocsátás és az energia felhasználás.
Cégünk készház építőanyagának, – a SIP paneleknek – egyik legfontosabb kiegészítője az EPS, az EGGER OSB 4 TOP lemezek mellett. Mindkét alapanyag teljeséggel újrahasznosítható bizonyos feltételek mellett.
források:
https://meps.hu/muszaki-ismertetok/
https://www.austrotherm.hu/tudastar/klimavedelem-tervezz-veluenk-egy-eletre-vagy-kettore