Az építészeknek fel kellene hagyni a beton használatával, erre a következtetésre jutottak az Architecture of Emergency konferencia résztvevői, akik azonnali mentalitásváltást sürgetnek az építészetben és az építőiparban.
A londoni eseményen az épített környezettel kapcsolatos tudományágak szakértői, tudósai és aktivistái vettek részt és azt vizsgálták, milyen intézkedéseket lehetne tenni építészeti berkekben az éghajlatváltozás elleni küzdelemben. A résztvevők szerint ha egyetlen, gyorsan kivitelezhető megoldást kellene mondani arra, hogyan védhetné az építészet jobban a környezetet, akkor már holnap abba kellene hagyni a betonban való gondolkodást. A mesterséges építőanyagot határozták meg a szén-dioxid emisszió főbűnöseként, hiszen a betonépítésre évente előállított négy milliárd tonna cement a teljes szén-dioxid-kibocsátás nyolc százalékát teszi ki.
A University of Cambridge akadémikusa, Michael Ramage elmondta, ha ma találná fel valaki a betont, akkor senki nem gondolná, hogy az alkalmazása jó ötlet. Az építészmérnök szerint a fa sokkal környezetbarátabb, egyben megbízhatóbb alternatíva, a szén-dioxidot a növekedés során oxigénné alakítja. Az a hihetetlen infrastruktúra, ami megvan a betonhoz, fájóan hiányzik a fák esetében. Az Európai Unió előírásai szerint a szén-dioxid kibocsátást 2030-ra 40%-kal csökkenteni kellene, azonban még a fenntarthatósági szempontokat érvényesítő betonépületek is akadályozzák ezt a törekvést.
A jelenlévők kiemelték azt is, hogy a cement- és betoniparnak nem igazán tetszik, hogy egyesek az erőteljesebb fa felhasználás mellett lobbiznak, és támadásba lendültek, felhívva a figyelmet a faépületek állítólagos veszélyeire. A Waugh Thistleton alapítója, Andrew Waugh szerint nagyon okosan és körültekintően kell eljárniuk a fák használata melletti érvelésben, mert a betonhívők ugyanúgy beleálltak a harcba, mint az elmúlt évszázad végén a dohányipar. Waugh cége egyébként úttörő szerepet tölt be a laminált favázakkal való építkezésben, valamint többszintes faépületek létrehozásán is kísérletezik.
A résztvevők szerint szükség van a jelenlegi modell és gondolkodás radikális átalakítására, még akkor is, ha a beton használatának visszaszorítása rövid távon lakhatási problémákat eredményez.
A jelenlegi szisztéma ugyanis jelentős környezeti károkat okoz, és a leggazdagabb egy százalékot gazdagítja tovább. A jelenlévő Greenpeace aktivista, Danielle Paffard egyenesen odáig ment, hogy nincs idő a beton fokozatos kivezetésre, most kell cselekedni.
Egyre többek és egyre hangosabban szólalnak meg azért, hogy csökkentsék az építészet és az építőipar ökológiai lábnyomát, legutóbb brit építészek érveltek a parafa használata mellett. A konferenciáról további részleteket itt olvashattok:
Cégünk, az ADAM-HOUSE Innovatív Kft. által épített SIP házak bármelyike felépíthető talajcsavarra is betonalap helyett, amivel a lehető legkevesebb ökológiai lábnyomot hagynak épületeink. Célunk az alternatíenergiák használata mellett a környezettudatos épületek építése és az úgynevezett “szárazépítészet” maximális kihasználása.